O nas – SmolinFish

O NAS

TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ

 

Zarząd Dóbr Smolin jest przedsięwzięciem rodzinnym od roku 1887. Wówczas to Kazimierz i Józefa z Krynickich Andruszewska nabyli we Lwowie majątek ziemski Smolin wraz z Kolonią Smolin. W chwili nabycia nieruchomość była małym fragmentem roztoczańskich puszcz ciągnących się nieprzerwanie od Zamościa do Lwowa i obejmowała niewielki jak na ówczesne stosunki obszar około 450 hektarów, zlokalizowany na odcinku od obecnej Huty Kryształowej w Polsce do kompleksu lasów w okolicach Wróblaczyna, obecnie na Ukrainie. Po nabyciu część gruntów wykarczowano, tworząc majątek leśno – rolny. Od początku prowadzono aktywną gospodarkę w zakresie leśnictwa, uprawy zbóż i chmielu, hodowli bydła i trzody, pasieczną i łowiecką.

 

Po śmierci Kazimierza Andruszewskiego w roku 1911 oraz Józefy Andruszewskiej w roku 1933, majątek przejął Zygmunt Andruszewski junior, absolwent Akademii Dublańskiej – ich wnuk. Mieszkał we Lwowie, pracował w Lwowskiej Izbie Rolniczej, równocześnie zarządzał Smolinem. Jako entuzjasta nowoczesnych metod gospodarowania w rolnictwie oraz leśnictwie, wprowadził do gospodarki smolińskiej zmechanizowane metody uprawy lasu, roślin i hodowli zwierząt.

 

W okresie wojny doszło do całkowitej dewastacji urządzeń i zabudowań folwarcznych. W roku 1944 majątek pozostały w Polsce znacjonalizowano. W roku 2012, po wielu latach sądowych procesów, spadkobiercy Zygmunta Andruszewskiego juniora odzyskali całość gruntów ornych pozostałych w Polsce oraz rozszerzyli działalność o gospodarstwo rybackie w Rudzie Różanieckiej. Obecnie Zarząd Dóbr Smolin gospodaruje na 50 ha gruntów w Smolinie (Hucie Kryształowej) oraz 220 ha stawów w Rudzie Różanieckiej, posługując się przedwojenną firmą oraz jej oznaczeniem graficznym. Ma to podkreślać ciągłość przedsiębiorstwa oraz podtrzymywanie dobrych praktyk w jego zarządzaniu.

Gospodarstwo Rybackie w Rudzie Różanieckiej

 

Tradycja hodowli pstrąga oraz karpia w okolicach Rudy Różanieckiej sięga końca XIX wieku, kiedy to Ludwik Wattman założył pierwsze stawy karpiowe i pstrągowe. Sukcesywnie rozwijane gospodarstwo rybackie przed wybuchem II wojny światowej obejmowało obszar około 350 hektarów.

 

Po zakończeniu działań wojennych, w roku 1945 w ramach dekretów o reformie rolnej i leśnej, stawy hodowlane przeszły w ręce Administracji Lasów Państwowych oraz Państwowego Gospodarstwa Rolnego. W latach 50’ całość gospodarstwa przekazano do nowo utworzonego Gospodarstwa Stawowego w Rudzie Różanieckiej. Po licznych reorganizacjach przedsiębiorstwa na przestrzeni lat 1960 – 1988, w roku 1992 Państwowe Gospodarstwo Rybackie w Rudzie Różanieckiej zlikwidowano i przekazano do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. W latach 1992 – 2000 prowadzono gospodarkę rybacką w formie Gospodarstwa Rybackiego Skarbu Państwa w Rudzie Różanieckiej. W roku 2000 całość przedsiębiorstwa została wydzierżawiona pracowniczej spółce cywilnej Gospodarstwo Rybackie Ruda Różaniecka. W roku 2015 obiekty hodowlane gospodarstwa w Rudzie Różanieckiej zostały nabyte przez Huberta Andruszewskiego i są prowadzone pod firmą Zarząd Dóbr Smolin Gospodarstwo Rybackie w Rudzie Różanieckiej, kontynuując chlubne tradycje rybackie poprzedników, jednocześnie wprowadzając innowacyjne rozwiązania zarówno w hodowli jak i organizacji.

W roku 2017 w Płazowie, w budynku byłej szkoły podstawowej otwarta została manufaktura ryb słodkowodnych pod marką Smolin Fish ®. W 2021 przenieśliśmy przetwórnię, jak również siedzibę do większych pomieszczeń w Dachnowie.  Naszym priorytetem jest satysfakcja klienta w oparciu o jakość i świeżość naszych ryb oraz tradycyjne, domowe i lokalne rozwiązania w zakresie ich przyrządzania.

W sierpniu 2018 roku, po raz pierwszy zaprosiliśmy Państwa do letniej restauracji „Cztery Stawy Kuchnia Natura Relaks ®”, zlokalizowanej przy urokliwych stawach w Rudzie Różanieckiej, bezpośrednio w otulinie Puszczy Solskiej na Roztoczu smolinfish.pl/cztery-stawy . Zgodnie z dewizą tego miejsca, serwujemy tam lokalną kuchnię rybacką w otoczeniu przyrody w „standardzie” Natury 2000, zapewniając ciszę i relaks. 2021 rok to czas kiedy na terenie cudownych Czterech Stawów daliśmy naszym Gościom możliwość noclegów w klimatycznych jurtach i namiotach safari smolinfish.pl/cztery-stawy-glamp/ .

W 2020 roku zaoferowaliśmy Państwu możliwość zakupów wyrobów z naszej manufaktury w sklepie internetowym pod adresem sklep.smolinfish.pl. Znajdziecie tam Państwo wszystkie nasze produkty, a zatem ryby świeże, wędzone, wyroby garmażeryjne z ryb oraz przetwory. Produkty naszej manufaktury nie zawierają sztucznych konserwantów czy barwników, opierają się na lokalnych, tradycyjnych recepturach.

Back to Top
Shopping Cart
Close

Brak produktów w koszyku.